Mari Berhibur

Rancangan Mengajar Harian

Mari Belajar


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 4

Mata pelajaran  :   Bahasa Malaysia
Kelas                 :   Tahun  4
Tarikh                :   10.04.2013
Hari                   :    Selasa
Masa                 :    7.20 – 8.20 (60 minit)
Bil. Murid          :    20 orang
Tema                 :    Kekeluargaan
Tajuk                 :    Kata Nama
Bid. Pel              :    A. Mendapatkan Penjelasan

Objektif Pembelajaran:  
5.1 Aras 1 (ii) -  Menerangkan makna perkataan , frasa dan ayat.
     
Huraian   Pelajaran:    
     Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat :
         1. Menyenaraikan dan menyatakan kata nama yang terdapat dalam petikan teks.                                                       
         2. Membaca kata nama yang terdapat dalam petikan teks.
         3. Menulis kata nama iaitu Kata Nama Am, Kata Nama Khas dan Kata Ganti Nama  

Konsep:
   1. Memahami Kata Nama dalam Bahasa Melayu dalam konteks pertuturan seharian dan kata nama dalam     
       komunikasi

Bahan, peralatan dan bahan sumber:
        Buku teks, lembaran kerja, slaid       

Pengetahuan sedia ada:  
        Murid pernah belajar tentang kata nama iaitu kata nama am, kata nama khas dan kata ganti nama 
        dalam pelajaran yang lalu.

Fasa
Isi kandungan
Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran
Nota
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Permulaan
(mencungkil idea)
(5 minit)

Kad perkataan
Guru pamerkan tiga keping kad kepada kelas
Guru menyoal kata nama yang dipamerkan
Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran





Guru mengaitkannya pelajaran.

Murid melihat kad perkataan.

Murid menjawab
Ø  Kata Nama Am – tempat iaitu sekolah
Ø  Kata Nama Khas – Sk. Pekan, Papar.
Ø  Kata Ganti Nama – Aku, dia, patik dll
Murid mendengar penerangan guru.
Lagu Iklan: Ibu Engkau Ratu Hatiku

Menstruktur semula

(15Minit)

Kata Nama : Kata Nama Am, Kata

Nama Khas dan Kata Ganti Nama

Guru menerangkan tentang kata nama.



Guru memberi contoh kata nama pada slaid dan meminta murid membaca kata nama pada slaid.

Guru meminta murid memberi contoh yang lain





 Murid mendengar

penerangan guru.
Murid mendengar dan membaca contoh kata nama pada slaid.
Murid menyenarai dan menyebut kata nama iaitu kata nama am, kata nama khas dan kata ganti nama.

 Buku Teks













Aplikasi Idea
(35  minit)


Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan dan meminta setiap kumpulan menyenaraikan kata nama iaitu kata nama an, kata nama khas dan kata ganti dalam petikan teks.
Guru memantu perbincangan kumpulan
Guru mengarahkan ketua kumpulan membentang hasil kerja masing-masing




Guru mengedar lembaran kerja kepada setiap murid.

Setiap kumpulan berbincang dan menyenaraikan kata nama berdasarkan petikan teks.


Setiap ketua kumpulan membentang hasil kerja kumpulan mereka.


murid menjawab soalan dengan bimbingan guru 

Strategi
Perbincangan Kumpulan
Soal jawab
Pembentangan hasil kerja
Sumber Pengajaran
Buku teks






Lembaran kerja


Refleksi/
Penutup
(5 minit)
Guru membuat rumusan tentang kata nama.
Guru menerapkan nilai murni dan memuji murid-murid.
Murid mendengar rumusan guru dan penerapan nilai murni.
Nilai Murni:
Ø  Bekerjasama
Ø  Tolong-menolong

3 ulasan: